Kaupunkiorganisaatioiden kehittäminen yhä tehokkaammaksi vaatii riskinottoa, joka ei kuitenkaan saa olla kohtuutonta. Tavoitteiden saavuttamista uhkaavat riskit on siksi huomioitava osana kaupunkien ja palvelualojen johtamista.
Kuntalaissa on ollut määräys riskienhallinnan järjestämisestä vuodesta 2012 lähtien. Se ei kuitenkaan määrittele, millä tavalla riskienhallinta tulisi järjestää.
Miten riskienhallinnan ja -johtamisen käytäntöjä on vuosien mittaan kehitetty, ketkä sitä tekevät ja millaisin menetelmin?
Kaarinalla jälleen paras imago
www.taloustutkimus.fi / 15.12.2020Kuntalaiset edelleen hyvin tyytyväisiä kunnallisiin palveluihin – tyytyväisyys suurinta palvelun käyttäjien keskuudessa
Kuntalehti / 14.12.2020Koululaisten kestävyyskunto heikkenee
www.hs.fi / 10.12.2020Ennätysharva kunta nostaa kuntaveroa, Sulkava yksi neljästä veron laskijasta
Kuntalehti / 19.11.2020Lapsiystävällinen kunta? Pitäisi olla helppoa, mutta ei ole: ”Joko pitää panostaa enemmän tai lopettaa”, ajatteli niistä yksi ja valitsi jälkimmäisen
yle.fi / 18.11.2020Kuulummeko yhteiskuntaan? Työn ja koulutuksen ulkopuolella olevien nuorten käsityksiä tulevaisuudesta, demokratiasta ja julkisista palveluista
05.01.2021 / Anu Gretschel & Sami MyllyniemiKuntademokratia – valtuutettukysely 2020
22.12.2020 / Antti MykkänenEttä joku näkee mut – omaishoitajan hyvinvointi ja tarpeet
30.09.2020 / Marja Keväjärvi, Maria Lindholm & Arto ReimanSote ja ikääntymisen ongelmat – selviämispolun etsintää
18.09.2020 / Olli-Pekka Ryynänen, Erkki Vauramo, Teemu Malmi & Ville Koi...Koulutusvienti – kuntien uusi palvelutuote?
26.08.2020 / Taina PeltonenDigitaaliset portfoliot päiväkodissa: Lapsen on helpompi kertoa elämästään
Onko väestöään rajusti menettäneillä alueilla vielä toivoa?
Tutkimus huonosta johtamisesta: Despootit ja tyrannit johtajinamme
Markus Leikola maailman mullistaneen viruksen jäljillä: Suomi koronan jälkeen
Miten koronapandemia muuttaa Suomea ja mistä sen jälkeen keskustellaan?
Kommentit