Kuntajohtajat eivät käytä sosiaalista mediaa työvälineenä

Julkaistu:

Kuvat: KAKS – Kunnallisalan kehittämissäätiö

Kuntaorganisaatioissa sosiaalisen median hyödyntämistä leimaa koordinoimattomuus. Lisäksi sosiaalisen median viestinnällisen asema on kunnissa strategisesti heikko. Konkreettiset hyödyntämismahdollisuudet ja -tavat ovat niin kunnille kuin kuntajohtajillekin vielä epäselviä. – Lainsäädännöllisten raamien hahmottaminen erilaisissa sosiaalisen median tilanteissa on kuntajohtajille haastavaa. Lisäksi he kokevat epävarmuutta omasta lainsäädännön tuntemuksestaan, tutkijat Anu Puikkonen ja Rauno Korhonen sanovat. Kuntajohtajat pitävät omaa sosiaalisen…

Kuntaorganisaatioissa sosiaalisen median hyödyntämistä leimaa koordinoimattomuus. Lisäksi sosiaalisen median viestinnällisen asema on kunnissa strategisesti heikko. Konkreettiset hyödyntämismahdollisuudet ja -tavat ovat niin kunnille kuin kuntajohtajillekin vielä epäselviä.

– Lainsäädännöllisten raamien hahmottaminen erilaisissa sosiaalisen median tilanteissa on kuntajohtajille haastavaa. Lisäksi he kokevat epävarmuutta omasta lainsäädännön tuntemuksestaan, tutkijat Anu Puikkonen ja Rauno Korhonen sanovat.

Kuntajohtajat pitävät omaa sosiaalisen median viestintä- ja vuorovaikutusosaamistaan riittämättömänä. Heidän tulisi perehtyä sosiaaliseen mediaan, ja ennakkoluulottomasti hyödyntää sosiaalisen median tarjoamat mahdollisuudet itselle ja omalle kuntaorganisaatiolle.

Tämä edellyttää realistista suhtautumista sosiaaliseen mediaan sekä alan viestintä- ja vuorovaikutusosaamista sekä lainsäädännön tuntemusta. Myös hyvät esimerkit, suunnitelmallisuus sekä sosiaalisen median käyttöä edistävä toimintakulttuuri tukisivat kuntajohtajien vihkiytymistä sosiaaliseen mediaan, tutkijat toteavat.

Sosiaalinen media kuntajohtamisessa -tutkimuksessa tarkastellaan suomalaisten kuntajohtajien suhdetta sosiaaliseen mediaan: miten sitä käytetään ja mitkä tekijät edistävät sosiaalisen median hyödyntämistä osana kuntajohtamista. Tutkimushanke toteutettiin Lapin yliopistossa hallintotieteen ja oikeusinformatiikan yhteistyönä. Hankkeen rahoitti Kunnallisalan kehittämissäätiö.

Antti Syväjärvi, Jaana Leinonen, Anu Pruikkonen & Rauno Korhonen: Sosiaalinen media kuntajohtamisessa. Kunnallisalan kehittämissäätiö. Tutkimusjulkaisu -sarjan julkaisu nro 101. Otavan kirjapaino. Keuruu.

Tutkimus luettavissa täältä.

Lisätietoja:

Prof. Antti Syväjärvi, Lapin yliopisto, 0400 606 244, antti.syvajarvi(at)ulapland.fi

Tutkija Jaana Leinonen, Lapin yliopisto, 040 484 4224, jaana.leinonen(at)ulapland.fi

Liity edelläkävijöiden seuraan – tilaa KAKSin uutiskirje

Älä jää yksin – kuntia on helpompi kehittää KAKSin. Liity kuntakentän kuplivaan ja kehittävimpään tutkijoiden, tekijöiden ja toteuttajien yhteisöön.